Nowe uregulowania śmieciowe w Gminie Węgierska Górka

Zobacz również...

115 komentarzy

 1. sofii pisze:

  Osobiście uważam, że piękna ta nasza gmina. Inwestycje w niej wykonywane przez ostanie lata zasługują tylko na słowa uznania. Niemniej jednak przejeżdżając wczoraj przez bulwary i cesarką doznałam szoku. Otóż na bulwarach w godz. popołudniowych kosze na śmieci były tak strasznie przepełnione, że wiekszość śmieci leżała obok. Nie były to pojedyncze śmieci ale całe mnóstwo. (Wiadomo, że jest sezon urlopowy więc dużo ludzi się w tych okolicach przewija – czy nie możnaby jakosć usprawnić wywozu). Moje obużenie jest tym większe, że największa sterta leżała w sąsiedztwie domu Pani radnej – chyba ona pierwsza powinna zareagować. Bulwary piekne, tylko znikoma przyjemnosć spacerować wśród walających się śmieci. Ponieważ jednak jestem częstym gościem na bulwarach a z taką sytuacją spotkałam się pierszy raz – więc mam nadzieję, że była to jednorazowa wpadka służb porządkowych.

 2. admin pisze:

  Kubły można zakupić lub wydzierżawić w spółce Beskid-Ekosystem. Informacje są dostępne na stronach internetowych , ulotki u sołtysa i w spółce.

 3. krzycho pisze:

  witam
  mam pytanie
  wypełnialiśmy deklaracje ,deklaracje te złożyliśmy w Urzędzie Gminy a kiedy otrzymamy jakieś umowy potwierdzające fakt że deklaracja ta została złożona ?
  fajnie by też było gdyby były jakieś druki lub formularze do wpłacania .może jakiś druk internetowy gdzie byłby już wpisany nr konta bankowego i cel dużo by nam to ułatwiło
  a myślę że nie jest to jakiś problem żeby zamieścić taki druczek
  pozdrawiam
  Krzycho

 4. admin pisze:

  Nie będzie żadnych innych potwierdzeń niż te uzyskane przy składaniu deklaracji /nie jest to konieczne/ , natomiast jeżeli ktoś nie złożył deklaracji śmieciowej to musi się spodziewać korespondencji z Gminy , która po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego zakończy się decyzją administracyjną nakładającą obowiązek śmieciowy. Pierwszą wpłatę za odbiór śmieci wpłacamy do 15 pażdziernika na konto gminy; przelewem bankowym , przekazem lub gotówką w kasie gminy . Przed 15 pażdziernika będzie prowadzona akcja informacyjna przypominająca o tym obowiązku tak więc nr. konta , cel itp. się pojawią , mam nadzieje , że do mieszkańców ona dotrze .

 5. kris pisze:

  Witam jestem ciekawy kiedy dostaniemy te obiecane przez Wójta na zebraniu wiejskim kubły na śmieci bo jakoś do dnia dzisiejszego ich na posesji nie widzę i nie było tu żadnej mowy o tym iż mamy je sobie zakupić bądź wydzierżawić.
  i ciekaw jestem dlaczego jakoś z przysiółków takich jak „dadoki” w Żabnicy jakoś po śmieci nikt nie przyjeżdża tylko co drugi dzień mieszkańcy zwożą śmieci a psy i koty rozwlekają je wszędzie jak ktoś nie wierzy proszę przyjechać na przystanek Kamienna i zobaczyć na własne oczy

 6. marek pisze:

  Witam,posiadam dzialke i domek gospodarczy w Ciscu na Tycówce ul.Modrzewiowa , jestem wiec niezamieszkalym producentem smieci.Mimo iz dzialka jest przy drodze dojazd jest utrudniony.podobno zostal wyznaczony punkt odbioru smieci , ale nikt mnie o tym nie poinformowal.Workow tez nikt nie roznosil.Wywoz jest dwa razy w miesiacu, miejsce skladowania jest nie ogrodzone, a mieszkancow wielu .Juz dzis widzialem porozrzucane worki.Osobiscie jestem zmuszony nadal wozic smieci do swojego miejsca zamieszkania.Czy przysiolki gdzie domy sa porozrzucane ,a punkt odbioru jeden wspolny, nie powinno byc zamknietego wspolnego pojemnika?Dlaczego nie podano nam nr konta do wplaty?No i co z workami?Aby oddac worki w danym dniu musze brac urlop ./cos chyba jest nie tak/

 7. admin pisze:

  Wszystkie problemy, które Pana nurtują można rozwiązać kontaktując się z spółką Beskid – Ekosystem . Nr konta do wpłaty za odbiór odpadów jest podany na tej stronie ”opłata śmieciowa”

 8. Ad pisze:

  Witam. Mam prośbę. Chodzi o ulicę Masztową. Ktoś kilka dni temu zdemolował drogowskaz z napisem ul. Masztowa. Leży on obecnie przy drodze. Czy mógł by jakiś pracownik z interwencji ten znak wkopać w miejsce do tego właściwe?
  Pozdrawiam.

 9. admin pisze:

  Oczywiście . Dziękuję za informację.

 10. Renata pisze:

  Odnośnie domków letniskowych to chyba łamane są jakieś przepisy ustawy!

  Zasady ustala gmina

  Ustawa określa, że podczas ustalania opłat ma być wzięty pod uwagę sezonowy charakter wykorzystania niektórych nieruchomości (a gmina WG chce, żeby sezonowcy płacili za cały rok!?)

  Art. 6k ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wskazuje, że rada gminy weźmie od uwage przypadki, w których właściciele wytwarzają odpady nieregularne, w szczególności sezonowych domów.

  Zgodnie zaś z art. 6i, obowiązek wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami powstaje za każdy miesiąc, w którym dana nieruchomość jest zamieszkana.

  Dlatego też, jeżeli w jakimś miesiącu nikt nie mieszka w określonej nieruchomości, jej właściciel nie ma obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami za ten okres.

  W takich przypadkach opłata będzie naliczana od realnie prowadzonego gospodarstwa domowego.
  A gmina Węgierska Górka chce, aby w takich sytuacjach człowiek płacił podwójnie! To chyba jakiś żart!!!!

  Jeśli ktoś przebywa sporadycznie (np. tylko w weekendy)to jest traktowanie jako niezamieszkałe! A poza tym płacę już stale w miejscu zamieszkania!

 11. Piotr pisze:

  Witam
  Mam pytanie : dlaczego mieszkańcy gminy nie są traktowani jednakowo przy odbiorze śmieci, skoro wszyscy płacimy jednakowe stawki. Chodzi o to że z wspólnot i osiedli odpady organicze są odbierane raz w miesiącu , a gospodarstwach indywidualnych raz na pół roku lub mamy sobie sami dowieź
  Pozdrawiam

 12. Art pisze:

  Do Piotra: uważam, że powinien pan pomyśleć o zakupie kompostownika na odpady organiczne,lub zrobić sobie samemu. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie.

 13. Piotr pisze:

  Do ART. Jakie jest dla mnie najlepsze rozwiązanie to chyba lepiej wiem od pana. Gdybym miał wystarczająco miejsca na działce ,to dawno bym to zrobił

 14. Stan pisze:

  Popieram Renatę; skoro Urząd oczekuje od nas utrzymania porządku to czy my nie powinniśmy oczekiwać tego samego (w przepisach) od Urzędu? Czy zawsze regułą musi być „interpretacja” i dowolność w egzekwowaniu przepisów? Niektóre gminy wogóle nie pobierają opłat od domków letniskowych, ponieważ właściciele płacą opłatę całoroczną w miejscu stałego zamieszkiwania! Co Pan na to panie Wójcie?

 15. admin pisze:

  Zasadą jest ”zanieczyszczający płaci” i tak jest w naszym regulaminie czyli w przepisach gminnych i z całą surowością będziemy egzekwować wywiązywanie się z zapisów tego prawa . A tak na marginesie to kompletnie niezrozumiałym jest dla mnie pogląd że ktoś ma płacić za właściciela domku letniskowego. Nie ma również uregulowania prawnego rekompensaty kosztów odbioru śmieci przez gminę zamieszkania właściciela domku letniskowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *