BANER WYBORCZY – KANDYDATA NA WÓJTA GMINY WĘGIERSKA GÓRKA PIOTRA TYRLIKA -JAKO KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA I ROZWOJU CENTRUM POSZCZEGÓLNYCH MIEJSCOWOŚCI GMINY WĘGIERSKA GÓRKA

Zobacz również...

16 komentarzy

 1. Jerzy pisze:

  Panie Wójcie
  Z całym szacunkiem do przedstawionych wizji i koncepcji – to jeśli chodzi o drogę S-69, a ściślej obejście Węgierskiej Górki (odcinek Przybędza – Kamesznica) – to prezentowanie (”obiecywanie”) tej drogi jest nie w porządku wobec wyborców i mieszkańców gminy. Z kilku powodów i faktów:
  – ten odcinek nie jest obecnie i wszystko wskazuje, że nie będzie ujęty w programie budowy dróg ekspresowych i krajowych na lata 2014- 2020 przez Rząd RP (ściślej: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz GDDKiA). Być może po 2020 roku…
  – W innym programie inwestycyjnym UE zwanym “Łącząc Europę”, odcinek ten jest na rezerwowej liście na 27 miejscu! Na ten odcinek po prostu brakuje środków…
  – Ponieważ jest to inwestycja centralna – to nie ma Pan jako Wójt Gminy żadnego realnego wpływu na realizację tej drogi, dowodem są tu rozliczne pisma Pana i innych posłów, burmistrzów, senatorów, itp. Przypomina to bicie głową w mur…Sam Pan je zamieszcza na tej stronie.
  Wobec tych faktów obiecywanie tej drogi wyborcom na banerach jest co najmniej manipulacją i mijaniem się z prawdą. Jeżeli ta droga powstanie to może w okolicach 2025 roku. A Pan ubiega się o kadencję na lata 2014 – 2018..
  Ale przecież większość wyborców nie ma o tych faktach pojęcia i to kupi, czyli zagłosuje na wizję przedstawioną na banerach. I oto chyba chodzi – prawda?

 2. admin pisze:

  Nie wiem jak mam traktować ten Pański komentarz . Wydaje się ,że uważa Pan , że dotychczasowe działania samorządów w kwestii budowy S69 nie maję i nie miały żadnego znaczenia , że te nasze działania , pisma , wizyty, rozmowy czy kłótnie i naciski na różnego rodzaju decydentów to taka gadanina nic nie wnosząca. Pozwoli Pań , że w tej kwestii będę miał swoje własne zdanie . Zdanie zresztą poparte licznymi faktami , bo kto jak nie samorządy bielskie i żywieckie wprowadziły do planów przestrzennych przebieg tej drogi , kto jak nie samorządy poprzez różnego rodzaju naciski spowodowały wprowadzenie drogi S69 Bielsko- Biała – Granica państwa do programu budowy dróg krajowych , kto w końcu spowodował , że dla drogi tej opracowano projekt techniczny i przystąpiono do budowy. Odcinek Bielsko – Żywiec jest w budowie w najbliższym tygodniu zostanie oddany do eksploatacji odcinek tej drogi z Rybarzowic do Bielska . Na początku tej drogi , kiedy wbijano nam , że droga ta nie ma sensu , też tak jak Pan traciliśmy wiarę , że się to uda . Takich powiedzmy to ”beznadziejnych ” inwestycji na terenie gminy Węgierska Górka i Żywiecczyzny było więcej a jednak się udało . Jestem optymistą i głęboko wierzę , że budowa drogi S69 odcinek Przybędza – Milówka tzw. obejście Węgierskiej Górki wejdzie do planów realizacyjnych /budowy / w przyszłej kadencji . Pewnie inwestycja ta do 2018 r . nie zostanie ukończona ale prace muszą się rozpocząć. Powiedzmy sobie szczerze nie mając tego odcinka nie możemy mówić oczywiście na szczeblu krajowym czy międzynarodowym , że wywiązaliśmy się z międzynarodowych zobowiązań . Po prostu bez tego odcinka nie ma drogi S69 Bielsko Biała – granica państwa.

 3. Jerzy pisze:

  Proszę traktować jako głos obywatela, który jest zainteresowany tą tematyką, chodzi o pewne uczciwe podejście do tematu. Choć wiem, że kampania wyborcza kieruje się własną specyficzną logiką. Według mojej wiedzy nie powinien Pan obiecywać czegoś na co nie ma szans w najbliższych 10 latach. Ale to jest moja wiedza, może czegoś jeszcze nie wiem.
  Dziękuję za odpowiedź. Tak jak zapewne i Pan, i większość mieszkańców jestem żywotnie zainteresowany tą drogą. Zdaję sobie sprawę, że w polskich realiach politycznych drogi powstają nie tam,gdzie są najbardziej potrzebne, ale tam, gdzie jest mocniejsze lobby z danego regionu, które chce coś pokazać. Dlatego wiem, że takie naciski i lobbowanie o jakich Pan pisze, to często jedyna i skuteczna metoda na „wyrwanie” kasy na inwestycję. Ale wróćmy do faktów: w ciągu najbliższych kilku tygodni (zapewne po wyborach;-)…)ma zostać ogłoszony nowy programy budowy dróg krajowych na lata 2015-2020. Jeżeli znajdzie się tam obejście WG to oznacza, że będzie szansa na jej rozpoczęcie przed 2018r. Jeżeli tak się stanie to Panu podziękuję za skuteczne lobbowanie. Może ma Pan lepsze informacje i przecieki na ten temat – tylko tak sobie tłumaczę zamieszczenie takiej obietnicy na banerach.
  Jeśli jednak tej inwestycji nie będzie w programie budowy dróg krajowych – to przypomnę Panu ten baner końcem 2016r. kiedy nastąpi otwarcie ostatniego słowackiego odcinka autostrady do Skalitego (jest w budowie), zapewne wtedy puszczony zostanie ciężki tranzyt samochodowy przez Zwardoń, a dalej centrum Ciśca i Węgierskiej Górki…

 4. Krzyś pisze:

  Obiecywanie i staranie się o s69 ma dwie strony 🙂 czesc ludzi mieszkańców Gminy się ucieszy bo zmaleje ruch w centrum a co za tym idzie ? ludzie którzy są przejazdem w górce już do nas nie zawitaja bo miną nasze miejscowosci szerokim łukiem. nikt się juz nie zatrzyma na cpn-ie w biedronce itp bo polecą „eską” Powstaną MOP-y gdzie ludzie się bedą zatrzymywać i nic wiecej im nie tzreba.

 5. MarJan pisze:

  Witam,martwi mnie tylko jedna sprawa,dlaczego strona Słowacka od Skalite w stronę Żyliny uzyskala pieniadze na w/w odcinek od EU.Niestety Nasi jakos nie umieją tego tematu ogarnąć.
  Sąsiedzi będą gotowi do 2016 roku.

 6. admin pisze:

  Program Budowy Dróg Krajowych to nie jedyne żródło finansowania inwestycji drogowych . Osobiście bardziej bym liczył na środki finansowe z Unii Europejskiej z nowo tworzonego instrumentu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility – instrumencie ”Łącząc Europę” /CEF/- fundusz rozbudowy infrastrukturalnej , ściśle związanym z polityką spójności . Fundusz ten bezpośrednio zarządzany przez Brukselę ma wspierać rozbudowę infrastruktury transportowej kluczowej dla Europy. Oczywiście mam świadomość , że i tam droga ta jest na liście rezerwowej, ale tu po spotkaniu w Żylinie liczę na stronę Słowacką , która może bardziej niż” nasi w Warszawie” rozumie problem ”Obejścia Węgierskiej Górki” szczególnie dla korytarza TEN-T .

 7. admin pisze:

  Cały sukces naszego programu polega na tym , aby zakończenie budowy S69 ”Obejście Węgierskiej Górki’ zgrać w czasie z zakończeniem poważnych inwestycji infrastruktury rekreacyjnej i sportowej w naszej gminie / wyciągi, baseny , boiska , korty, hotele, ścieżki spacerowe, drogi rowerowe itp/. To urokliwa gmina Węgierska Górka obudowana wspaniałą , nowoczesną infrastrukturą społeczną , turystyczną ściągnie jak magnez nie tylko przejeżdżających ale i chcących wypoczywać w naszej gminie gości . Jeżeli uda się zrealizować ten plan to Wszyscy mieszkańcy będą się cieszyć . No może jeden mieszkaniec nie.

 8. error pisze:

  Ho ho ho jeśli wyznacznikiem będzie s69 to mamy czasu a czasu przynajmniej dwie kadencje. To może zapytam od których inwestycji w danych solectwach zamierza Pan rozpocząć realizację plakatowych obietnic. Powiem szczerze , że te plakaty wyborcze ma Pan chyba najciekawsze jakie dotąd widziałem. No i mam nadzieję , że na koniec pozostanie tylko ten jeden mieszkaniec 🙂

 9. Jerzy pisze:

  Czyli przyznał mi Pan rację:
  – na Program Budowy Dróg Krajowych nie ma co liczyć…
  – w instrumencie infrastrukturalnym Connecting Europe Facility -”Łącząc Europę” /CEF/ nasza droga jest na liście rezerwowej, i to bardzo daleko…
  Zapomniał Pan dodać, że do tego instrumentu CEF projekty zgłasza rząd danego państwa. Nasz rząd wstępnie zgłosił kilka projektów, ale o obejściu Węgierskiej Górki nie ma ani słowa. Nie wygląda to dobrze…
  Liczy Pan na to, że to Słowacki rząd zgłosi nasz projekt, skoro sami Polacy nie chcą go zgłosić?

 10. admin pisze:

  Cięcina- przedszkole , termomodernizacja remizy OSP, Węgierska Górka- kontynuacja bulwarów , Żabnica- plac rekreacyjny przy przedszkolu, Cisiec – przedszkole adaptacja pomieszczeń , ścieżka rowerowa.

 11. admin pisze:

  Stan spraw w temacie budowy drogi S69 na ten czas , jest taki jaki wspólnie prezentujemy/ po prostu jest tak jakie są oficjalne dokumenty/. Natomiast różnica między nami polega na tym ,że ja prezentuję większy optymizm . No i pewnie czas dopiero to zweryfikuje . Z mojej strony jedno jest pewne , zresztą to wspólnie z mieszkańcami gminy niejednokrotnie mówiliśmy drogowcom odpowiedzialnym za realizację S69 , że po wybudowaniu odcinka D3 po stronie Słowackiej i puszczenie ruchu kołowego a nie rozpoczęcie w tym samym czasie budowy S69 ”Obejścia Węgierskiej Górki ” spowoduje zablokowanie tej drogi przez mieszkańców w tym i moją skromną osobę /2016r/. Mam głębokie przekonanie , że się Pan przyłączy.

 12. Jerzy pisze:

  To nie jest kwestia optymizmu, ale opierania się na twardych faktach, informacjach ogólnie dostępnych, do których zwykły obywatel interesujący się tą tematyką ma dostęp. Być może (mam taką nadzieję), że Pan ma dostęp do informacji nieoficjalnych i zna Pan kulisy lobbowania za tą drogą – stąd Pana optymizm ;-).

  Mimo tego, skoro zna Pan i potwierdza faktyczny stan tematu budowy tej drogi to według mnie „obiecywanie” jej na banerach wyborczych na kadencję 2014 – 2018 jest nadużyciem i irytuje ludzi orientujących się w temacie.
  Zdziwiłby się Pan jak bardzo wielu ludzi / wyborców interesuje się tematem tej drogi, jest to spora grupa – nie tylko kierowców, ale też mieszkańców nie korzystających intensywnie z dróg.

  Życzę, żeby Pana starania przyniosły efekt.

 13. Ania pisze:

  Panie Wójcie czyżbym widziała plan dwupoziomwego parkingu zamiast blaszanych garaży przy osiedlu XX Lecia?

 14. admin pisze:

  To akurat zamierzenie inwestycyjne jest dosyć odległe i wymaga wnikliwej dyskusji przede wszystkim z mieszkańcami osiedla.

 15. uczen - zespoł pisze:

  prosze przyjechac na ul. zielona gorna i zobaczyc jak przebiega praca z poszerzeniem rowów , oprocz zalanej drogi z nieszczelnosci koparki to zadnych efektow

 16. admin pisze:

  Roboty są w trakcie , trochę cierpliwości i będzie fajna droga. Sprawdzimy Pańskie uwagi i sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *