Jak starostwo żywieckie znalazło sposób na „produkcję” bardzo nam drogich, bezrobotnych absolwentów.

Zobacz również...

13 komentarzy

  1. obywatel pisze:

    A jakie były losy absolwentów Hamry? Jaki odsetek/nie procent nawet/ ale odsetek tych ludzi kończyło studia (nie wliczając seminarium duchownego)?
    Ilu z tych ludzi miało wykształcenie odpowiednie do potrzeb lokalnego rynku pracy, a ilu układa kostke brukowa lub za zasiłek popija piwko?

  2. admin pisze:

    Tego typu pytanie można by zadać w stosunku do wszystkich szkół – tylko po co !. To nie uczniowie czy nawet najlepiej wykształceni absolwenci odpowiadają w tym kraju za rynek pracy.

  3. obywatel pisze:

    A kto przepraszam bardzo w takim razie? Kto odpowiada za rozwój jak nie dobrze wykształceni absolwenci? Co jak nie podaż kreuje popyt?
    Nie wiem kto wypowiedział się pod nickiem admin, ale wiedza z podstaw ekonomii i gospodarki to raczej nie błysnął. Nie mówiąc juz o prostej logice. W każdym razie wypowiedź ta trafia na mistrzów bo cos czuje ze będę miał za nią głowna;)

  4. Irena pisze:

    a kto Pana zdaniem odpowiada w tym „kraju” za rynek pracy ? patrząc na zatrudnienie w urzędzie Gminy odpowiednie wykształcenie do zajmowanego stanowiska pracy? i podległych mu jednostkach zauważam że układy , bo jeśli konkurs nie wyłania zwycięscy to jak się ma do tego wykształcenie ?

  5. Tomaszek pisze:

    Do „obywatela” – tak jak pisze admin: to pytanie można i trzeba zadać każdej szkole ponadgimnazjalnej. Wiem, bo ich znam, że wśród absolwentów „Hamry” są zarówno studenci AGH, PK i ATH i kilku innych szkół wyższychy, są też bezrobotni. Nie tu leży problem!. Problem polega na tym, że kosztem Hamry próbuje się ratować etaty nauczycielskie w szkołach żywieckich, tworząc kierunki i profile kształcenia nie do końca potrzebne i trafione. Wystarczy pogrzebać w sieci aby znaleźć te informacje. Np. szkoły sportowe i klasy sportowe w szkołach, które nie mają swojej bazy sportowej. To co robi Starostwo to dowód na to, że tam w mieście „wiedzą lepiej”, bo po co na wsi szkoła średnia ???. „My tu w mieście zrobimy centrum kształcenia i zadecydujemy o tym gdzie i czego będą uczyć się wasze dzieci”. Mówią nam „Brakuje pieniędzy na szkolnictwo ponadgimnazjalne w powiecie” ale wychodzi na to, że pieniędzy braknie tylko na Hamrę. Wracając do uczniów i absolwentów hamry – jako jedna z nielicznych szkół w powiecie ma swój, nie do końca, ale jednak zakład patronacki – Metalpol. Oferują uczniom możliwość odbycia praktyk (pewnie, że nie wszystkim !) oraz fundują stypendia dla najlepszego absolwenta Hamry. Ale nic to – trzeba zamknąć tę szkołę. Brawo „obywatelu”. Pozdrawiam Hamrę.

  6. admin pisze:

    Zapewniam Panią że do urzędu gminy pracownicy są zatrudniani na podstawie konkursu. Pewnie widzi Pani pewną grupę pracowników , którzy wykonują pracę na podstawie umowy o staże czy prace interwencyjne z PUP,

  7. Bogusław pisze:

    Nie rozumiem tego, że można być mieszkańcem tej gminy i jednocześnie usprawiedliwiać likwidację szkoły (jakiejkolwiek). Nie znam szczegółów dotyczących tej konkretnej szkoły. Trzeba rozumieć, że szkoła to nie tylko budynek, ale miejsce wokół którego „coś” się dzieje. I oczywiście być może powinno się dziać więcej i lepiej – ale to już sprawa na osobną dyskusję. Z pewnością jeżeli ta szkoła zostanie zlikwidowana to gmina (rozumiana jako wspólnota a nie urząd) straci. Mam nadzieję, że ostatecznie do tego nie dojdzie.

  8. obywatel pisze:

    Do Tomaszek:
    Żeby była jasność,nie byłem za zamknięciem hamry a za jej restrukturyzacja. Oczywiście wszędzie sa bezrobotni ale odsetek a nie procent-to po pierwsze. Po drugie nie chodzi o samo wykształcenie i papier ale o jego poziom. Nie oszukujmy się, dla nikogo nie było wyzwaniem dostać się do hamry,gdyż była to szkolą dla „spadochroniarzy”. Przykre ale prawdziwe. Nie stawiając odpowiednich wymagań i nieegzekwujac ich jednoczenie produkuje się tylko bezrobotnych, bo po co sie uczyć i rozwijać jak można jakoś się przeslizgnac jak juz trzeba. Uważam ze dla uczniów tej „szkoły” to tylko zysk, zmuszeni do myślenia będą myśleć i poradza sobie,gdy tylko pokonają lenia:)

  9. michal pisze:

    Witam,
    dzis dotarła do mnie informacja o podniesieniu opłaty za śmieci z 7zł/os na 8,5zł/os. Z jakiej racji ta podwyżka? Bo widzę, że w takim tempie to za 5 lat nie będzie 8,5zł a 20zł… I potem dziwić się, że ludzie wyrzucają gdzie popadnie…

  10. admin pisze:

    Podwyżka jest związana głównie ze wzrostem nagromadzania śmieci co się wiąże ze wzrostem opłat na składowisku śmieci . Związku z faktem ,że odbieramy wszystkie odpady nie ma uzasadnienia na”’ wyrzucanie ich gdzie popadnie ” , oczywiście są jeszcze osoby , które tego faktu nie mogą zrozumieć .

  11. tomasz pisze:

    Podwyżka jest bardzo duża bo to powyżej 20% dlatego też uczciwie byłoby wskazać z czego dokładnie wynika. Wzrost nagromadzenia śmieci to ogólny slogan.
    Czy na powyższy wzrost ma wpływ odsetek osób nadal nie płacących za śmieci?
    Czy na wzrost ma wpływ duża ilość smieci z gospodarstw domowych znajdująca się non stop obok koszy na smieci w miejscach publicznych?
    Czy podwyżka wynika z podniesienia stawek przez odbiorce?
    Czy na rynku nie ma konkurencyjnego odbiorcy który mógłby cenę dotychczasową utrzymać?
    Czy za odpady odnawialne papier/szkło/metal/plastik obecna firma odlicza odpowiednie stawki.
    Czy odpady odbierane sa odpowiednio liczone/wazone bo ponoć nikt uczciwie nie może sie doliczyć ich ilości… itd itp… moja rodzina oddaje od kilku lat cały czas taką samą ilość śmieci, a wlaściwie coraz mniej bo coraz więcej segregujemy nie do końca więc zgadzam się z tą podwyżką.

  12. admin pisze:

    Oczywiście nikt nie lubi podwyżek niech mi Pan wierzy ja również . Podwyżka jeżeli chodzi o % jest spora ale od początku wprowadzenia systemu odbioru odpadów takiej podwyżki nie było . Na stronie Gminy Węgierska Górka /www wegierska-gorka.pl/została została zaprezentowana ,,analiza funkcjonowania gospodarowania odpadami na terenie gminy Węgierska Górka z uwzględnieniem przepływów finansowych. Mam nadzieję , że chociaż częściowo artykuł ten rozwieje Pańskie wątpliwości. Ponadto nie ma większego problemu ze ściągalnością należności , wszystkie odpady należą do gminy.
    Podwyżka wynika ze wzrostu nagromadzenia śmieci co się oczywiście wiąże ze wzrostem opłat na wysypisku.Odbiorca jest wybierany w przetargu publicznym . Każdy oddający odpady ma swoją kartotekę , również odbiór śmieci na wysypisku jest szczegółowo ważony i odnotowywany, zresztą cały system odbioru jest bardzo zbiurokratyzowany . Każdy oddający odpady może zapoznać się z ilością i jakością oddanych odpadów w Spółce Beskid Ekosystem.

  13. Obserwator pisze:

    Mieszkam w sąsiedniej Gminie i u nas opłata od trzech lat wynosi 8 złotych od osoby i nie mam w tej opłacie wywozu ani możliwości oddania odpadów selektywnie zebranych do PSZOK (odpadów organicznych, pobudowlanych, gruzu, papy itd.) tak jak to jest zorganizowane w Gminie Węgierska Górka . Myślę ze jezeli to będzie realizowane w mojej Gminie to opłata skoczy minimum na 9 a może i 10 złotych więc niech będzie tak jak jest 8 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *