Posprzątajmy Gminę!

Zobacz również...

20 komentarzy

 1. Andrzej pisze:

  Szanowny Panie Wójcie.
  Wiele sąsiednich miejscowości organizuje co pewien czas a szczególnie na wiosnę zbiórkę i wywóz odpadów wielkogabarytowych. Czy nas na to nie stać? Sądzę, że byłoby to z pożytkiem dla mieszkańców gminy i ekologii.
  Z poważaniem

 2. admin pisze:

  W Gminie Węgierska Górka odbiór i wywóz odpadów wielkogabarytowych, AGD i RTV trwa cały rok , właściciel odpadów musi ten fakt zgłosić tylko do Spółki Beskid-Ekosystem.Czy nas na to stać ?, należy zapytać tych mieszkańców ,podatników, którzy uczciwie wywiązują się z obowiązku wywozu śmieci, zgodnie zresztą z regulaminem utrzymania porzadku i czystości w gminie – pytanie w tej materii , które należy zadać musi brzmieć .Cz jesteś za ponoszeniem dodatkowej opłaty za tych wszystkich niesolidnych , którzy nie wywiązują się z obowiązku zbiórki i wywozu odpadów?. Proszę o szczere wypowiedzi w tym temacie, gdyż jesteśmy w trakcie dyskusją , która musi odpowiedzieć na pytania: czy pozostawić dotychczasowy system ?, czy wprowadzić na terenie gminy zryczałtowaną opłatę stałą od każdego mieszkańca?.
  ;

 3. kris pisze:

  Hm faktycznie jest nieładny widok… przed momentem jechałem naszym pięknym deptakiem (od mostu na granicy górki i cisca)
  i w połowie wału już jest jakiś worek smieci rzucony następnie na końcu ulicy plażowej a wejsciem na deptak jest ogromna kupa śmieci. Zastanawiam się jak ludzie mogą robić takie coś… to jest karygodne… wiem że wójt ani nikt nic nie zrobi bo nie złapał na gorącym uczynku… ale takich mamy ludzi w gminie… chyba ze to ktoś poza gminy hmm?

 4. Andrzej pisze:

  Zanim napisałem e-maila sprawdziłem, kto może zabrać stary dywan, meble, wykładzinę podłogową, zużyte ubrania i nie znalazłem odpowiedzi. Zbiórka odpadów gospodarczych jest zorganizowana i z tym nie ma problemów. AGD i RTV odbiera Beskid-Ekosystem pod warunkiem, że są kompletne. Dlatego, moim zdaniem, należy podnieść podatek i ramach tego odbierać odpady wielkogabarytowe. Skoro funkcjonuje to w wielu gminach to sądzę, że i w naszej można takie rozwiązanie zastosować. Przeciwnikami takiego rozwiązania będą mieszkańcy, dla których najlepszym rozwiązaniem jest rzeka.
  I jeszcze jeden problem: udałem się niedawno do Urzędu Gminy z podaniem. Nie zostało przyjęte, bo nie było sporządzone na druku wymyślonym przez urzędnika, pomimo, że zawierało wszystkie niezbędne informacje. Przed napisaniem podania sprawdziłem na stronie Urzędu Gminy, czy jest opublikowany wzór takiego podania, ale go nie znalazłem. Myślę,że zmuszanie mnie do dwukrotnej wizyty w Urzędzie w tak prostej sprawie to chyba jakieś nieporozumienie.
  Wśród naprawdę dużych spraw, które dzieją się w naszej Gminie, takie drobiazgi są bardzo uciążliwe.
  Pozdrawiam

 5. admin pisze:

  Trudno w sposób jednoznaczny ustosunkować się do pytania, gdyż nie podał Pan dokładnie czego dotyczy sprawa .Stosowny druk wniosku ma być pomocny w szybkim i profesjonalnym załatwieniu sprawy ale nie zawsze , a może nawet sporadycznie jest konieczny.

 6. Tomasz pisze:

  cytat: W Świnnej gospodarka odpadami jest chyba jedną z lepiej zorganizowanych na Żywiecczyźnie. Mieszkańcy płacąc ryczałtowo 5 zł od osoby miesięcznie mają zagwarantowany odbiór śmieci segregowanych, balastu, kilka razy w roku mogą pozbyć się śmieci wielkogabarytowych i zużytego sprzętu RTV i AGD, a od września popioły z centralnego ogrzewania lub pieców, magazynowane w otrzymanych od gminy kubłach, odbierane są w ramach tej samej ryczałtowej opłaty. Statystyki śmieciowe mówią same za siebie

  czyż nie można tak u nas??

 7. admin pisze:

  Pewnie można , tylko w obecnym stanie prawnym trzeba przeprowadzić referendum . A w refrendum trzeba by było postawić pytanie ; czy rodzina pięcioosobowa jest w stanie zapłacić 25zł miesięcznie . Zapewniam ze wynik tego referendum jest do przewidzenia .

 8. Marek pisze:

  Ryczałt byłby bardzo sprawiedliwy! Oddanie w miesiącu 2 kubłów balastu kosztuje moją czteroosobową rodzine 33,98.Więc kiedy to referendum?

 9. krzycho pisze:

  Witam
  sprawa wywożenia śmieci jest dosyć ciekawa co z ludzmi przyjezdnymi któży przyjeżdzają do swojch domków na weekend??
  ile procen tych (mieszkających w naszej gminie ma kubeł na śmeci???)
  z obserwacji wiem że jest to znikoma ilość pytanie nasówa się samo czy oni nieprodukują śmieci?
  gdzie je wywożą ?
  wystarczy tylko przejechać się do Żywca w poniedziałe żeby sobie na te pytania odpowiedzieć
  nie mówie że miejscowi są czyści
  wystarczy tylko zebrać liczbe domostw naszej gminy i ilość zgłoszonych umów na wyworzenie śmieci
  wg mnie powinien być ryczałt na każde domostwo
  pozdrawiam

 10. zbuk pisze:

  mam 5 osobową rodzinę mieszkam w bloku miesięcznie placę 40zl -to ja jestem również za tym żeby byl ryczalt-wkieszeni zostaje mi 15zl co miesiąc

 11. admin pisze:

  Będzie ryczałt ale stanie się to nie w wyniku referendum tylko na wskutek zmiany prawa . W połowie roku zostanie wreszcie znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach gdzie władztwo nad śmieciami przejmie gmina . Po nowelizacji prawa w gminie Węgierska Gówka zostanie wprowadzony ryczałt , który będzie w swym fiskaliżmie osłaniał rodziny wielodzietne i premiował osoby prowadzące wzorowo segregację smieci . A przedsiębiorstwo komunalne będzie odpowiadać za czystość a nie jak to ma miejsce obecnie za odbiór śmieci.

 12. krzycho pisze:

  witam
  czy dla przyjezdnych któży posiadają swoje domki w naszej gmini ryczłt też będzie obowiązywał?
  czy tylko dla miejscowych ??
  czy są planowane jakieś prace przy chodniku do Żabnicy???
  no i wartało by już włączyć te światła na przejściu dla pieszych 🙂
  pozdrawiam

 13. Marek pisze:

  Szkoda , że nie będzie referendum.Byłby to dobry materiał pogladowy co o tym sądzą stali mieszkańcy naszej gminy.Problem z włascicielami „domków letniskowych” nie powinien być zlekcewazony przez naszych włodarzy!

 14. Krzysiek pisze:

  Nie wiem skąd się wzięła w komentarzu Pana Wójta taka kwota (25 zł od pięcioosobowej rodziny)? Z prostych wyliczeń na podstawie danych zamieszczonych wyżej wynika, że Beskid-Ekosystem zbiera mniej niż połowę śmieci w gminie (ok. 7 tys. pojemników + odpady segregowane), za które pobrał opłat w wysokości 115 tys zł. Z tego wniosek, że koszty zbierania, przewozu i składowania śmieci z naszej gminy wynoszą ok. 250 000, czyli ponad 16 zł na statystycznego mieszkańca naszej gminy. Koszty składowania będą rosły, bo dzisiaj samaopłata „marszałkowska” wynosi 75 zł za tonę, a w 2013 ma wynieść 200 zł za tonę śmieci (informacja za Radio Ka-ce – rozmowa z Marszałkiem Województwa w dniu 1 marca). Żeby osiągnąć cenę 5 zł/osobę, trzeba z oddawanych śmieci wysegregować jeszcze ponad 2/3. To może piękne, ale raczej mało prawdopodobne.

 15. Marek pisze:

  Sprostowanie do wypowiedzi adminisratora za czystość w Gminie będzie odpowiadał „Gospodarz Gminy” , a za odbiór i utylizację firma obslugująca Gminę . Pozdrawiam

 16. Mieszkańcy placu Kubiców pisze:

  W nawiązaniu do sprzątania wokół swoich posesji mamy pytanie.
  W Ciścu przy ulicy Kolejowej znajduje się warsztat samochodowy . Nie było by problemu gdyby nie to , że właściciel nie potrafi utrzymać porządku wokół warsztatu tzn. samochody (w większości złom ) ograniczają przejazd drogą w stronę stacji PKP i praktycznie zagracają pół placu „Kubiców” , są poustawiane na tzw. wspólnocie , która od zawsze służyła do zabawy dzieciom i odpoczynku tutejszych mieszkańców którzy dbali o porządek tego miejsca ( stoi tu gminna ławeczka do której i tak nie ma dostępu) . Czy gmina jako instytucja pilnująca porządku nie mogła by zainterweniować w tej sprawie?
  Z góry dziękujemy . Mieszkańcy placu Kubiców

 17. admin pisze:

  Zbadamy problem i podejmiemy stosowne działania ale zaczniemy od rozmowy z przedsiębiorcą .

 18. admin pisze:

  Ryczałt za odbiór i utylizację śmieci będzie obejmował wszystkich , którzy je wytwarzają a więc również właścicieli domków letniskowych . Jak już wcześniej pisałem prace związane z kontynuacją budowy chodnika dla pieszych do Żabnicy są uzależnione od właściciela drogi , którym jest Starostwo Powiatowe , gmina przewidziała pewne środki finansowe na wsparcie tej budowy jednak ich uruchomienie uzależnione jest od zaangażowania Powiatu . Władze gminy , radni powiatowi z terenu naszej gminy robią wszytko aby inwestycja ta była kontynuowana , może będzie trzeba zorganizować przed Starostwem Powiatowym akcję protestacyjną w tej sprawie jak będzie zobaczymy na razie rozmowy trwają.

 19. Mieszkańcy placu Kubiców pisze:

  Witamy
  Jak zakończyła się rozmowa z przedsiębiorcą na ulicy kolejowej dotycząca bałaganu w centrum placu na działce wspólnoty?

 20. admin pisze:

  Działania trwają – zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *