Decyzja środowiskowa

Zobacz również...

24 komentarze

 1. gość pisze:

  Panie Wójcie,
  na jakim etapie są obecnie prace- planowanie, związane z budową obejścia WG?
  Jaki jest planowany harmonogram prac?

  Czy nie istnieje niebezpieczeństwo, że Dyrekcja Dróg przesunie realizację na inny termin?
  Mamy już wyremontowaną drogę przez WG stąd obawy czy obejście będzie realizowane?
  Już teraz ruch na ul. Zielonej jest nie do zniesienia.

  Pozdrawiam

 2. admin pisze:

  Trudno na obecnym etapie mówic o harmonogramie prac na S69. Obecnie trwają prace związane z opracowaniem projektu technicznego drogi , które potrwają do końca roku. Następnie odbędzie się postępowanie administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę , które może potrwać nawet do połowy 2011r. Potem procedura przetargowa. Nie sądzę aby GDDKiA rozpoczęła prace inwestycyjne w 2011r. Pozdrawiam.

 3. dd pisze:

  dziękuję za umieszczenie skanu decyzji; z tego wynika, że decyzja środowisko obejmuje budowę S69 na odcinku Przybędza-Milówka w przekroju jednojezdniowym; ciekawe, czy GDDKiA będzie wnioskować do RDOŚ o wydanie nowej decyzji środowiskowej, gdyż w najaktualniejszych planach planowana jest budowa tej drogi w przekroju dwujezdniowym (na odcinku tunelowym)

 4. Jerzy pisze:

  W ostatnich dniach Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt nowego rządowego programu dróg krajowych, który zapowiadało wiosną na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury. Do 27 grudnia resort czeka na opinie innych ministerstw i organizacji drogowców o programie. Zastąpi on dotychczasowy rządowy program budowy dróg krajowych na lata 2008-12 przyjęty przed trzema laty.

  W treści tego dokumentu, droga S-69 wymieniona jest jako priorytet inwestycyjny na najbliższe lata.
  Jeżeli chodzi o odcinek obejścia Węgierskiej Górki (8,5 km Przybędza – Milówka wraz z dwoma tunelami ), z tego co wiadomo, prace projektowe są już na ukończeniu, w przygotowaniu jest też już proces administracyjny (wykup gruntów, pozwolenie na budowę).
  Natomiast w załączniku do programu, który wyszczególnia rozpoczęcie i realizację konkretnych zadań drogowych do 2013 r. tego odcinka drogi S-69 nie ma. Nie ma go też w dalszej perspektywie – do 2015 r. Można więc zatem przypuszczać, że od końca 2012 r. kiedy to będzie juz gotowa cała S-69 (ale bez obejścia naszej miejscowości), GDDKiA puści tranzytowy ruch TIR-ów tą drogą i cały ten ruch będzie przejeżdzał przez centrum Węgierskiej Górki.

  Bardzo istotna jest zatem informacja – jaki jest status tego odcinka w planach GDDKiA oraz w kontekście przedstawionego przez Ministerstwo Infrastruktury dokumentu ?
  Ostatnie doniesienia prasowe mówią o ograniczeniua wydatków na drogi na najbliższe lata. Obawiam się, że obejście W.Górki, jako odcinek trudny i drogi w realizacji został w ramach tychże „oszczędnosci” przesunięty do realizacji na okres po 2015r.

 5. Jerzy pisze:

  Obejścia Węgierskiej Górki nie ma w nowym „Programie budowy dróg krajowych i autostrad na lata 2011-2015” w spisie inwestycji, których realizacja ma się rozpocząć do 2013r.:

  http://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/z/Zalaczniki_tekstowe/ZA_B1_-_Lista_zada_inwestycyjnych_do_2013_roku.pdf

  Nie ma także w spisie inwestycji, których realizacja może się rozpocząć do 2013 r. (jeśli będą na to pieniądze w budżecie):

  http://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/z/Zalaczniki_tekstowe/ZA_B1A_-_Lista_zada_priorytetowych_do_2013_roku.pdf

  ….I nie ma także w spisie inwestycji, których realizacja planowana jest po 2013 r.:

  http://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/z/Zalaczniki_tekstowe/ZA_B2_-_Lista_zada_inwestycyjnych_po_2013_roku.pdf

  Dla pocieszenia dodam, że program zakłada, że do 2020 roku powstanie cała planowana sieć autostrad i dróg ekspresowych. Jeżeli w ramach konsultacji społecznych tego projektu „Programu budowy…” nie uda się obejścia W.Górki „włożyć” do planu na wcześniejszy termin, to prawdopodobnie powstanie ono w latach 2015-2020.

  Można się domyślać co wybiorą od 2013 kierowcy TIR-ów jadący do Czech i Słowacji: płatną A1, czy alternatywną, ale darmową S-69 ? (gdzie jedynym wąskim, ale względnie krótkim odcinkiem będzie przejazd przez W.Górkę…)

 6. Hell pisze:

  Ja już szykuję flagi i transparenty i na pasach koło gminy będzie blokada!.

 7. gość pisze:

  powinniśmy zacząć protestować.
  Blokady dróg. Jak nie ruszymy z protestami to nikt nami się nie przejmie.

  Bez obwodnicy WG Tiry nas rozjeżdzą . Już teraz nie da się normalnie żyć na ul. Zielonej.Pamiętam stwierdzenia i obietnice, że nie wyrazimy zgody na S69 jak nie będzię obwodnicy WG.

  Pamiętamy?

 8. Jerzy pisze:

  Konsultacje społeczne są po to, żeby samorząd lokalny (w osobie Pana Wójta) zgłosił swoje uwagi w tym temacie do Ministerstwa Infrastruktury oraz GDDKiA. Ma czas do 27.12. (jeszcze blisko tydzień) i zamieścił treść swojego stanowiska na niniejszej stronie. Jest to dobra okazja do wykazania się aktywnością w tym temacie i skutecznością.
  Dziwne w tym programie budowy dróg jest to, że mają być budowane drogi, których zaawansowanie w przygotowania jest daleko z tyłu w stosunku do obejścia W.Górki. A z drugiej strony nie ma co się łudzić: z realizacji wypadają o wiele ważniejsze odcinki dróg ekspresowych i autostrad w całym kraju. Nie będą realizowane nawet te odcinki dróg, na które są już przetargi rozstrzygnięte lub w toku. Powód jest jeden – tragiczna sytuacja budżetu państwa.
  Teraz chodzi tylko o to, by nie dopuścić pełnego ruchu ciężarówek na S-69 (TIR-ów) przez naszą miejscowość od 2013 r. Ale jak wiadomo, niedawna modernizacja drogi polegała na praktycznie całkowitej przebudowie, której głównym celem było zwiększenie jej parametrów do większej nośności na przewidywany ruch TIR-ów. I to nie był przypadek. Nie remontuje się w ten sposób 8 km drogi lokalnej ( za 38 mln zł), jeśli w bliskiej (2-3 lata) perspektywie ma powstać nowa, alternatywna trasa. To się robi, jesli perspektywa jest raczej daleka (2020 rok)i przewiduje się pełny międzynarodowy ruch tranzytowy.

 9. Europejczyk pisze:

  Obejścia Węgierskiej Górki nie ma w Projekcie programu budowy dróg krajowych nie tylko w latach 2011-2015, ale w ogóle DO ROKU 2020!!!!http://www.mi.gov.pl/files/0/1793483/projektProgramuBudowyDrgKrajowychnalata20112015.pdf

 10. admin pisze:

  W tej sprawie skierowaliśmy stosowne pisma do Ministerstwa Infrastruktury jak również Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o problemie tym poinformowaliśmy również Posłów z prośbą o interwencje.

 11. error pisze:

  Obejście WG jest zbyt drogie szacowane koszt budowy to ok. 2 mld. złotych. Nie ma na to kasy i mocnego wsparcia ze strony polityków no i Słowacy też odpuścili.
  Tak,więc przewiduję niezłe korki w WG.

 12. Artur pisze:

  Z prezentowanej stronki, którą przekazał Europejczyk jasno wynika, że modernizacja drogi w Węgierskiej Górce było z góry zaplanowana aby przez wiele lat przejeżdżać przez naszą gminę. Jak widać obejście Węgierskiej Górki przesunięto być może na lata 2016 wzwyż. Uważam, że jeżeli władze gminne ( „nowi radni”, którzy powinni nagłośnić sprawę ) nie zmobilizują ludzi do blokady drogi, wcześniej powiadając media w kraju to ta droga faktycznie będzie budowana po 2016 roku. W między czasie wiele ludzkich istnień w naszej miejscowości na pewno zginie pod kołami samochodów.
  Bardzo proszę na najbliższej Sesji Rady Gminy przedstawić ten problem. Bardzo proszę aby pieczę nad tą sprawą miała sumienna pani Zofia Barcik, która dużo może zdziałać.
  Uważam, że pisma w tej sprawie do GDDKiA to trochę za mało.

  Musimy sami działać lokalnie – przez media globalnie.

 13. piotr pisze:

  czyli po malutku trzeba będzie się wybierać na spacer na przejście dla pieszych

 14. Europejczyk pisze:

  Obawiam się, że to za mało. Wzorem innych województw interweniować powinien też wojewoda śląski.Mieszkańcy powinni zaś urządzić pikiety z zablokowaniem drogi włącznie.

 15. admin pisze:

  Wojewodzie Śląskiemu dobrze znany jest problem S69 w tym nieuwzględnienia w ministerialnych planach Obejścia Węgierskiej Górki i mam nadzieje ,że Jego
  działania w tym względzie są czynione.
  W pełni popieram a wręcz namawiam środowiska lokalne i osoby fizyczne do wyrażania swojego sprzeciwu czy niezadowolenia z powodu nieumieszczenia Obejścia Węgierskiej Górki w „Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2011-2015” Wasze stanowisko w tym temacie wyrażane w formie pisemnych protestów wpełni wesprze stanowisko Gminy w tym względzie i wzmocni nasze działanie. Natomiast za przedwczesne uważam organizowanie blokad dróg. Ale będę pierwszy z mieszkańcami gminy na blokadzie, jeżeli ktoś będzie chciał przepuścic ciężki ruch samochodowy przez centrum Węgierskiej Górki i Cisca. I zapewniam ,że w tych protestach nie będziemy sami , poprą nas również mieszkańcy okolicznych gmin.

 16. Europejczyk pisze:

  Artur napisał:
  Z prezentowanej stronki, którą przekazał Europejczyk jasno wynika, że modernizacja drogi w Węgierskiej Górce było z góry zaplanowana aby przez wiele lat przejeżdżać przez naszą gminę. Jak widać obejście Węgierskiej Górki przesunięto być może na lata 2016 wzwyż.

  Niestety z tej strony wynika,nie tylko że realizacja obwodnicy Węgierskiej Górki nie jest planowana do 2015r, ale że W OGÓLE NIE JEST UWZGLĘDNIONA W PLANACH GDDKiA AŻ DO 2020r!

 17. Jerzy pisze:

  Dodać należy jeszcze, że przesunięcie realizacji obejścia W.Górki skutkuje też tym, że nawet jeśli gdzieś po roku 2016 zapadnie decyzja o budowie, to cały proces administracyjny (pozwolenia, decyzje środowiskowe, uzgodnienia)trzeba będzie zacząć od nowa. Ta aktualna dokumentacja będzie ważna najbliższe 2-3 lata. Podobnie z projektem technicznym (jest już prawie gotowy) – ten także najpewniej będzie wymagał aktualizacji. A wydano na to już do tej pory kilkanaście milionów złotych…
  Najgorzej z mieszkańcami gminy, których ta budowa dotyczy najbardziej (wykup gruntów i nieruchomości), którzy przez najbliższe lata tkwić będą w swoistym stanie zawieszenia.

 18. sofia pisze:

  Może ktoś najbardziej zorientowany w temacie zamiesciłby tutaj do sciagniecia wzór takiego protestu społecznego i namiary na urząd, do którego nalezy go kierować- wówczas możnaby nawet ruszyć po wsi aby zebrać jak najwiecej. W ten sposób moglibyśmy juz teraz zacząć wyrażać swoje niezadowolenie i zasypywać stosowny urząd naszymi pismami. Może jakieś spotkanie informacyjne w tym temacie?? – to już sugestia do władz.

  Myśle, że wiele osób wziełoby w tym udział zwłaszcza, że już teraz ruch na naszym terenie nie należy do małych. Nie wyobrażam sobie najazdu Tirów.

 19. krzycho pisze:

  witam
  dajcie znać gdzie będzie można podpisać takowy protest
  pozdrawiam

 20. alicja pisze:

  Przecież to był taki układ: wyremontujemy wam drogę, ułożymy nowe chodniki ale za to przez dłuższy czas puścimy wam przez wioski tiry. Władze Gminy doskonale zdawały sobie z tego sprawę, że jest to coś za coś. Piękna droga, chodniki były czymś czym obecna władza chwaliła się przed wyborami teraz po wyborach i przez kilka lat trzeba będzie odpokutować;)

 21. Artur pisze:

  Dziękuję LALKOWI za link, projekt imponujący, za to ekranów akustycznych jak na ” lekarstwo „. Przy tych spalinach i hałasie nie da się mieszkać. Jedna ulica Zielona hałaśliwa i niebezpieczna, a tu szykuje się nieopodal ekspresówka niedopracowana. Gdzie te ekrany przy gospodarstwach rolnych? Jak tu hodować zwierzęta i ekologiczną żywność. Jak człowiek ma wypoczywać w lesie skoro ekspresówka przebiega przez środek lasu, a ekranów 1-2%. To są jakieś żarty. Nie to mieszkańcom gminy obiecywano podczas planowania drogi w latach gdzie radnymi byli jak dobrze pamiętam między innymi przewodniczący pan Figura, radną pani Duraj, oraz pani Barcik. Każdy z zainteresowanych mieszkańców otrzymał to na piśmie.
  Proszę obecną Radę Gminy o interwencję w mojej i powyższych pismach.
  Najwyższy czas zorganizować blokadę, aby przekazać Polsce jak Naszą Gminę się traktuje.

 22. Artur pisze:

  Dziś podały media, że ostateczne decyzje w sprawie budowy dróg mają zapaść do 18 stycznia. Ludność w miejscowościach o podobnej sytuacji do naszej już zbierają podpisy pod petycją aby ją skierować do osób kompetentnych w rządzie. U nas nic poważniejszego się nie dzieje. Do 18 stycznia nasza gmina powinna pokazać Polsce, że nam jest ta obwodnica potrzebna. Na razie, oprócz powiadomień w gazetach lokalnych to nic się nie dzieje. Tym, którzy zależy, działają medialnie , zbierają petycje, powiadamiają telewizję – a w Naszej Gminie cisza !!!!
  Za kilka dni zaprzepaścimy szanse na budowę obwodnicy!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *