Wizyta Europosła Kalinowskiego
W minioną sobotę na zaproszenie Wójt Gminy Piotra Tyrlika gościł w Gminie Węgierska Górka Europoseł Jarosław Kalinowski. Program wizyty obejmował m.in. udział w spotkaniu z właścicielami przedsiębiorstw i prezesami instytucji działającymi na terenie naszej gminy.
Jarosław Kalinowski urodził się 12 kwietnia 1962 roku, z zawodu jest rolnikiem – właścicielem 32 hektarowego gospodarstwa, a z zamiłowania działaczem społecznym. Ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także podyplomowe Studium Wspólnotowego Prawa Rolnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN.
Jarosław Kalinowski pochodzi z rodziny ludowców. Jego dziadek i ojciec byli znanymi w okolicy działaczami. Na rozwój jego osobowości znaczący wpływ wywarła również Zofia Solarzowa – pedagog, współtwórczyni uniwersytetów ludowych i założycielka ludowego zespołu artystycznego „Promni”, do którego należał w czasie studiów. Swoją aktywność publiczną rozpoczynał od Związku Młodzieży Wiejskiej w 1981 r. W PSL działa od 1989 r. W latach 1990 – 1997 pełnił funkcję wójta gminy Somianka w woj. ostrołęckim, obecnie Wójt Honorowy tej gminy.
Zaufanie i doświadczenie zdobyte w samorządzie procentowało w późniejszej działalności. W rządzie Włodzimierza Cimoszewicza (1997) Jarosław Kalinowski był wicepremierem, ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz przewodniczącym Komitetu Rozwoju Regionalnego Rady Ministrów. Pełnił funkcję posła na Sejm II, III, IV, V i VI kadencji. W Sejmie II kadencji był sekretarzem Klubu Parlamentarnego PSL. Od października 1997 r. do marca 2004 r. był prezesem PSL. Od kwietnia 2000 r. do końca III Kadencji Sejmu RP pełnił funkcję przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PSL. Od października 2001 r. do marca 2003 r. pełnił funkcję wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, przewodniczącego Rady Informatyzacji Wsi, oraz współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Podczas VIII Kongresu PSL został wybrany na przewodniczącego Rady Naczelnej PSL, a w 2005 Sejm wybrał go na wicemarszałka największą ilością głosów. Ponownie pełnił tę funkcję od roku 2007 do czasu wyboru na Posła do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 r. W tym czasie był również współprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Dwukrotnie kandydował na prezydenta z ramienia PSL (2000, 2005).
Jarosław Kalinowski jako wójt, przyczynił się do rozwoju gminy. Był dobrym gospodarzem, budował drogi, zakładał wodociągi, budował i remontował szkoły. Jako wicepremier – konsekwentnie bronił interesów wsi i rolników. Jego sukcesem politycznym było pięciokrotne zdobycie mandatu poselskiego (w roku 1993, 1997, 2001, 2005 i 2007) oraz mandatu radnego województwa mazowieckiego (w 1998 r.). Jednak osobiście za największy swój sukces uważa zdobyte w tym czasie doświadczenie, nabycie umiejętności współpracy i współżycia z ludźmi, wsłuchiwania się w ich problemy i opinie. To dzięki temu zyskał sympatię sąsiadów i tytuł Honorowego Wójta Gminy Somianka. Zdobył też zaufanie ludowców, którzy dwukrotnie – w 1997 i 2000 r. – powierzyli mu funkcję prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, a w 2004 roku funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej PSL.
Szczególnym momentem politycznej drogi Jarosława Kalinowskiego były końcowe miesiące negocjacji warunków naszego wejścia do UE w 2002 r. Jego bezkompromisowość, twarde i konsekwentne działania pozwoliły na osiągnięcie dla Polski, dla polskiej wsi, warunków umożliwiających rozwój naszego rolnictwa. Należą do nich: podwojenie dopłat bezpośrednich, zwiększenie kwoty mlecznej o 1,5 mln ton, zwiększenie wsparcia finansowego dla gospodarstw niskotowarowych, zwiększenie funduszy na rozwój wsi i dobre warunki w zakresie ochrony ziemi przed wykupem. Jako jedyny z 10 ministrów z państw kandydujących proponował ze skutkiem pozytywnym uproszczony system dopłat. Gdyby nie to, ponad połowa polskich rolników nie dostałaby ani 1 złotówki dofinansowania. Po Kopenhadze stał się wzorem dla innych, jak należy walczyć o polskie interesy.
Podczas swojej działalności Jarosław Kalinowski kilkakrotnie przemierzył Polskę. Wszędzie, gdzie się pojawiał, przykładał wielką wagę do spotkań z samorządowcami. Nigdy o nich nie zapomina podczas sejmowych głosowań i konstruowania dobrego dla wspólnot lokalnych prawa. Pomimo licznych sukcesów politycznych Jarosław Kalinowski nigdy nie zapomniał też o swoich korzeniach – w swoich działaniach dąży do poprawy warunków życia na wsi, wsłuchuje się uważnie w głosy polskich rolników i walczy o ich dobrobyt.
Jarosław Kalinowski sprawdził się jako działacz i polityk. Sprawdził się także jako człowiek i ojciec rodziny. Zbudował dom. Posadził wiele drzew. Ma trzech synów – Bartosza, Marcina i Kacpra, a także dwie córki – Ewę i Danutę. Od niedawna jest także teściem i dziadkiem. Jego żona Aleksandra jest dyrektorem szkoły podstawowej w Jackowie Górnym, pracuje także w gospodarstwie.
Najnowsze komentarze