Świąteczne „Nowiny z Gminy”

Zobacz również...

7 komentarzy

 1. katarzyna pisze:

  Witam serdecznie,
  gratuluję rzeczowego blogu i wyborczego wyniku,
  co prawda nie jestem z Waszych pięknych okolic, ale bardzo często do Was zaglądam,
  za każdym razem nurtuje mnie jedna kwestia – polityka gminy jest ukierunkowana min. na ekologię, mieszkam w dużym mieście, gdzie powszechne jest sortowanie śmieci: zazwyczaj trzy rodzaje plastikowych kontenerów: plastik i puszki, papier, szkło.

  Co stoi na przeszkodzie, aby podobne rozwiązanie wprowadzić w Waszej gminie?

  Plusy –> mieszkańcy nie palą plastiku w piecach (gmina nie będzie musiała straszyć karami, zanieczyszczenie wyraźnie się zmniejszy)
  Kolejny plus–> czynnik ekonomiczny: ludzie spalają odpadki, bo nie stać ich na drogie usługi wywożenia śmieci, których to śmieci w miastach mogą pozbyć się za darmo, dodatkowo przyczyniając się do ochrony środowiska. Zachęta w postaci bezpłatnego pozbywania się śmieci wydaje się być skuteczna (czysta socjologia, nie ekologia)
  Poza tym, edukacja ekologiczna.

  Nie znam niuansów i budżetu gminy, ale troska o gminę i jej czystość nie sprowadza się jedynie do przypominania o konieczności zawierania płatnych umów z odbiorcami komunalnymi, może przejawiać się również w inny, ww. sposób,

  Pozdrawiam

 2. error pisze:

  To prawda ekologia u Nas nie dokońca jest OK, wystarczy zerknąć na stan koszy rozlokowanych przy deptaku w sobotę i niedziele masakra. Deptak piękny dużo ludzi a śmieci jeszcze więcej czy to taki problem, aby ktoś to uprzątnął przez weekend.

 3. admin pisze:

  Dziękuję za miłe słowa na temat niniejszego bloga i wyborów. Bardzo mnie cieszy fakt, że nie tylko mieszkańcy interesują się sprawami gminy, ale także i nasi Goście.

  Już tłumaczę jak rozwiązujemy kwestię związaną z segregacją śmieci: mieszkańcy podpisując umowę na wywóz odpadów komunalnych, który jest płatny, jednocześnie mają możliwość oddawania śmieci segregowanych całkowicie bezpłatnie w wyznaczonych terminach (firmy wywożące śmieci zapewniają nawet darmowe worki na odpady segregowane), pod warunkiem oczywiście, że są one właściwie posortowane, nasi mieszkańcy w coraz szerszym zakresie korzystają z tej możliwości.

  Dodatkowo, aby poprawić jakość powietrza w naszej gminie organizujemy Program Ograniczenia Niskiej Emisji, w ramach którego m.in. są montowane bardzo ekologiczne kotły centralnego ogrzewania, uniemożliwiające spalanie odpadów komunalnych.

  Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie, oczywiście serdecznie zapraszam do ponownego odwiedzania naszej gminy.

 4. krzycho pisze:

  witam
  ponawiam moje pytanie
  dlaczego nieegzekwuje się posiadanie kontenerów na odpady dla gości posiadających posiadłości
  w naszej gminie ????
  sporo tych odpadów leży na poboczach dróg
  mam nadzieje że Pan zamieści mój post
  pozdrawiam
  PS do Pani Katarzyny to nie jest tak jak Pani mylśli społeczność naszej gminy ma wymagającą wiedze na temat segregacji odpadów
  pozdrawiam

 5. kasia pisze:

  na mojej ulicy przynajmniej 2 domy nie posiadają kosza na śmieci więc co robią ze śmieciami?? w pobliżu jest rzeka Żabniczka….jest też sporo takich co kosze posiadają ale prawie nigdy ich nie wystawiają do odbioru ze śmieciami… wystarczy aby pracownicy gminy sprawdzili wyrywkowo kilka domostw i dla przykładu wlepili kilka kar….

 6. admin pisze:

  Ekologia w tym porządek w gminie jest naszą wspólną sprawą i wszyscy musimy reagować na nieetyczne niezgodne z prawem zachowania, nawet jeżeli dotyczą naszych sąsiadów , niekoniecznie musi to być zaraz mandat , może wystarczy grzeczne ale stanowcze zwrócenie uwagi. No cóż jeżeli takie działanie nie przyniesie konkretnego efektu musi pozostać ten ostateczny- czyli mandat, albo skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Wystarczy ten fakt zgłosić na policje czy gminie i nie jest w takim działaniu nic nagannego , jest to poprostu dbałość o nasze wspólne dobro , którym jest czyste środowisko. Gmina bardzo zdecydowanie walczy z tego typu śmieciarzami , kierując stosowne wnioski do Policji, jak również wszczynając stosowne decyzje administracyjne -obecnie około 60 tego typu spraw jest kierowanych do komornika. W związku z powyższym proszę o efektywne działanie.

 7. Ela pisze:

  niestety, moi sąsiedzi oddają tyle śmieci na kwartał ile ja produkuje w niecały tydzień, kosztem tego, że przez cała zime nie moge otworzyć okna, bo tak śmierdza palone smieci. Inna sprawa to ścieki, gmina nie sprawdza i egzekwuje tego co jej mieszkańcy robia w tym zakresie. Moi sasiedzi maja wszyscy studzienki zanikowe, raz na wiecznośc i dla zasady wynajmą beczkowóz albo załatwiaja sobie zaswiadczenie o wywozie czego efektem jest to, że jak poprosiłam sanepid o badanie wody w studni to wyszło tyle zanieczyszczeń i bakterii kałowych, że głowa boli. Może by tak ktoś sie zajał tym problemem, bo potem sie dziwią, że tyle dzieci choruje na grypy żołądkowe i inne świństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *