Co z gazem ?
Doprowadzenie gazu ziemnego do Gminy Węgierska Górka zależy od PGNiG i jest możliwe /takie rozmowy i symulacje były prowadzone /. Wybudowanie nitki gazociągu wysokoprężnego ze względu na wysokie koszty inwestycji jest uzależnione od wielkości jego odbioru . A ilość ta zależy od ceny gazu,kondycji finansowej gospodarstw domowych czy przedsiębiorstw. Uwarunkowana jest również od tańszych alternatywnych nośników energii.W przypadku naszej Gminy cena gazu zdecydowanie przegrywa z cenami węgla i drewna.Tendencja ta spowodowana jest niekorzystną dla ekologicznych źródeł energii polityką rządu .Gmina Węgierska Górka posiada wszystkie niezbędne dokumenty /plany zaopatrzenia w energię,przestrzennego zagospodarowania gminy , strategie itp./ , które pozwalają PGNiG przystąpić do konkretnego działania. Problem podstawowy to relacja cenowa gaz-inne źródła energii.Zgadzam się z poglądem , że opalanie mieszkań jak również przedsiębiorstw musi być oparte o ekologiczne źródła energii . Małą cegiełką w tym wielkim problemie jakim jest ograniczenie niskiej emisji w naszej Gminie niech będzie z powodzeniem wprowadzany „Program ograniczenia niskiej emisji w gminie Węgierska Górka” do którego uczestnictwa wszystkich zachęcam.
jak sie kopie raz to czemu przy okazji nie ciagna gazu ogrzewania etc
bo glupio rozkopywac non stop ulce podworka np kanalizacje kopali odnowilo sie wszystko trawnik etc no to teraz wpadli ponownie z koparka i kopia ogrzewanie a pozniej beda kopac i wkladać rurki na gaz i wies caly czas rozkopana …aż miło
Program ograniczenia niskiej emisji w gminie Węgierska Górka” co to za program, można prosić o szczegóły?
może warto również w ramach przekonania mieszkańców do założenia gazu do ogrzewania mieszkań/domów zamieścić na stronie jakąś kalkulację dot różnicy ogrzewania domu gazem, a węglem- tym bardziej ze tona węgla obecnie kosztuje już ponad 600 złotych!! Przy dobrym ociepleniu domu bilans ten wcale nie wychodzi aż tak nie korzystnie jeśli chodzi o gaz- 2 lata temu budując dom i zastanawiając sie nad rodzajem ogrzewania trochę zajmowałem się takimi porównaniami wśród znajomych.
Program ograniczenia niskiej emisji w gminie Węgierska Górka obejmuje trzy warianty modernizacji :
1.Wymiana starych pieców węglowych na nowoczesne, wysokosprawne kotły ekologiczne z podajnikiem, dopłata wynosi 60% kosztów kwalifikowanych jednak nie więcej niż 7200zł.
2.Wymiana stolarki zewnętrznej, dopłata w wysokości 60% kosztów ale nie więcej niż 8000zł
3.Montaż kolektorów słonecznych dopłata również w wysokości 60% maksymalne dofinansowanie 8000zł
Obecnie przyjmowane są wnioski na kolejne etapy w latach 2010 i 2011.
Porównanie cen nośników enegii jest ogólnie dostępne i gaz w tym porównaniu nie wychodzi najlepiej.
Z tego co mi wiadomo jeśli chodzi o ceny to najdroższe jest ogrzewanie:
1. energią elektryczną,
2. olejem,
3. gaz ziemny,
4. węgiel
5. flot muł- co jest najgorsze jeśli chodzi o zatruwanie środowiska
oczywiście przy opcji 4 i 5 zawsze trzeba wsiąść pod uwagę jeszcze koszty, których nikt nie liczy czyli: wwiezienie węgla drewna do piwnicy, palenie, wywóz popiołu(bo też coś z nim trzeba robić)
Odnośnie powyższego programu czy każdy może się starać o powyższe dopłaty?
Tak zgadza się najdroższa jest energia elektryczna , olej i gaz ziemny są cenowo zbliżone . Jednak do gazu należy doliczyć koszty inwestycji. P.O.N.E jest skierowany do wszystkich mieszkanców gminy.