Zwolnienia z PIT w agroturystyce
W środowym numerze Gazety Prawnej z dnia 7 czerwca 2011 roku ukazał się artykuł dotyczący opodatkowania wynajmu pokoi na wsi „Agroturystyka jest zwolniona z PIT”, artykuł ten przedstawiam poniżej.
Wynajem maksymalnie pięciu pokoi na wsi korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile pokoje są wynajmowane osobom wypoczywającym. Przy tym nie jest ważne, do kogo należy gospodarstwo.
Osoby wynajmujące pokoje na wsi osobom wypoczywającym korzystają z preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych. Z art. 21 ust.10 pkt 43 ustawy o PIT wynika, iż z podatku są zwolnione dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się w gospodarstwach wiejskich, które położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia osób wypoczywających, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Wątpliwości organów podatkowych budzi czasem to, czy pokoje są wynajmowane przez osoby prowadzące gospodarstwo rolne. Spór dotyczący takiej klasyfikacji rozstrzygnął ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Sąd zwrócił uwagę na warunki, które trzeba spełnić, aby ze zwolnienia skorzystać, a są to:
1. Osoba nie musi być zameldowana ani nie musi mieszkać w wynajmowanych budynkach.
2. Pokoje muszą być dostosowane do zamieszkania osób.
3. Gospodarstwo rolne nie musi być własnością osoby, która wynajmuje pokoje.
Oznacza to, że ze zwolnienia z PIT może skorzystać także osoba, która wydzierżawi lub wynajmie gospodarstwo rolne od właściciela i będzie się zajmowała wynajmem pokoi. Sąd wyjaśnił również, że dla określenia, kto może skorzystać ze zwolnienia z podatku, ważna jest definicja gospodarstwa rolnego. Zgodnie z art. 2 ust.4 ustawy o PIT gospodarstwo rolne to gospodarstwo w rozumieniu ustawy o podatku rolnym (Dz.U. z 2006r. nr 136, poz. 969 z późn. zm.). Jak wynika natomiast z art.2 ust. 1 tej ostatniej ustawy, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Jak wyjaśnił sąd, oznacza to, że gospodarstwo rolne może się składać z jednej działki rolnej, jak i wielu działek rolnych o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha.
Kolejną istotną przesłanką do skorzystania ze zwolnienia jest liczba pokoi – nie może być większa niż pięć, a pokoje muszą być wynajmowane wyłącznie osobom wypoczywającym. Za wypoczynek można uznać nawet jeden nocleg. Nie musi to być pobyt urlopowy lub weekendowy.
Źródło: Łukasz Zalewski „Agroturystyka jest zwolniona z PIT” w: Dziennik Gazeta Prawna, nr 109 z dnia 7 czerwca 2011r.
Najnowsze komentarze