40. rocznica powstania „kościoła jednej doby”
W 40. rocznicę powstania kościoła w Ciścu na Żywiecczyźnie – „świątyni jednej doby”, którą wzniesiono wbrew zakazom ówczesnych władz partyjnych, bp Tadeusz Rakoczy przewodniczył 6 listopada Mszy Św.
W uroczystościach udział wzięli licznie mieszkańcy Ciśca oraz goście z Podhala. Wspólnie z ordynariuszem bielsko-żywieckim liturgię celebrowali kapłani z dekanatu żywieckiego, księża związani i pochodzący z parafii oraz franciszkanie, w tym o. Stanisław Piętka, prezes krajowy Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Parafia w Ciścu była prawdopodobnie pierwszą w Polsce, która po kanonizacji o. Maksymiliana Kolbe otrzymała go za patrona. Zakonnik z Niepokalanowa, udekorował budowniczego kościoła i proboszcza cisieckiego ks. prałata Władysława Nowobilskiego medalem honorowym Rycerstwa.
Bp Rakoczy, który poświęcił dziś także kolejne cztery witraże w świątyni” – św. Edyty Stein, bł. Jerzego Popiełuszki, św. królowej Jadwigi i św. Jana Kantego – podkreślił, że kościół w Ciścu jest „pomnikiem wiary”. Duchowny modlił się za nieżyjących budowniczych świątyni, którzy, jak przypominał, także materialne wspierali tę inwestycję.
Ks. Nowobilski mówiąc o wznoszeniu świątyni, przyznaje, że bał się wtedy, czy wszystko się uda. „Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby to świeże mury obciążone więźbą, runęły. Co by było gdyby ktoś wtedy zginął? Czuwała Opatrzność” – mówi pochodzący z Białki Tatrzańskiej kapłan.
Duchowny wspomina także jak podczas pielgrzymki diecezjalnej do Rzymu Jan Paweł II objął go i przytulił do siebie, wypowiadając słowa: „Aleśmy tam w Ciścu walczyli z władzami”.
Zdaniem ks. Nowobilskiego, czterdziesta rocznica wybudowania kościoła w Ciścu, jest okazją, by w Roku Wiary „pokazać wiarę tych, którzy już w większości odeszli z tego świata, a których wiara tak bardzo jaśniał w tym wszystkim, co czynili, aby mieć w swojej wiosce kościół ku chwale Bożej”.
Źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka/Robert Karp
Najnowsze komentarze